Plan sukcesji w strategii spółki
Śmierć jednego ze wspólników w spółce jawnej oraz komplementariusza w spółce komandytowej stanowi przesłankę rozwiązania spółki osobowej. Brak stosownych postanowień w umowie spółki o przejęciu interesu może doprowadzić do unicestwienia biznesu
Skutecznie wdrożona strategia firmy powinna zakładać plan sukcesji, co jest ważne w przypadku spółek osobowych. Najpopularniejsze ich formy to spółka jawna oraz komandytowa – w ich przypadku śmierć jednego ze wspólników może powodować doniosłe skutki.
Spółki osobowe wyposażone są w zdolność do czynności prawnych, a więc mogą samodzielnie wstępować w stosunki prawne z innymi podmiotami. Zupełnie inaczej niż w jednoosobowej działalności czy spółce cywilnej kształtują się więc w nich skutki śmierci jednego ze wspólników. Dzieje się tak, gdyż regulacje prawa spadkowego doznają w tym zakresie ograniczeń na rzecz regulacji Kodeksu spółek handlowych.
Każdemu ze wspólników spółki osobowej przysługuje ogół praw i obowiązków, który podlega dziedziczeniu – w razie śmierci przysługuje on wspólnie wszystkim spadkobiercom. Tymczasem śmierć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta